COVID-19 cases in our community and affected sites on campus

Information and advice regarding confirmed cases of COVID-19 in the University community and on-campus locations where there may be a risk of exposure to COVID-19

Last updated 3:27pm, 20 May 2022

DO NOT COME TO CAMPUS IF YOU HAVE ANY COVID-19 SYMPTOMS, including a fever, chills or sweats, cough, sore throat, shortness of breath, runny nose, or loss or change in sense of taste or smell – however mild.

Follow this guide about getting tested for COVID-19 and what to do if you or someone you know tests positive, including notifying the University for support and advice.

Campus exposures

The campus locations below have been visited by someone with a confirmed case of COVID‑19 while potentially infectious. This list is provided for your information, it does not mean that there is an ongoing risk associated with the building.

Please monitor for any COVID-19 symptoms – get tested and do not attend campus even with the mildest symptoms.

Testing and notification

Updated Class details Building number Building name/ locationRoom Date(s) attended Time(s) attended
20 May 418Learning and Teaching BuildingDining Area19 May10:30am - 2pm
20 May 182Brownless Biomedical Library 18 May
19 May
10:30am - 4:45pm
20 May 177Baillieu LibraryBasement18 May1 - 2:30pm
20 MayVETS90129 Bet Bioscience: Locomotion125Western Edge Biosciences (WEBS)B10417 May11am - 1pm
20 MayFLTV70026 Screenwriting 2861Film and Television2.1319 May2 -  3pm
20 MayFLTV70026 Screenwriting 2861Film and Television2.1319 May2 - 3pm
20 MayFLTV70026 Screenwriting 2861Film and TelevisionEditing Suites18 May3:30 - 4pm
20 MayFLTV70026 Screenwriting 2860Elisabeth MurdochPhillip Law Room18 May4 - 5pm
20 MayBIOL10009 Biology: Life's Machinery194Food and Nutrition BuildingG0118 May10am - 1pm
20 MayINFO90003 Designing Novel Interactions174Engineering Block C42819 May3:15 - 5:15pm
20 May 181Medical BuildingW612B19 May2 - 10pm
20 May 181Medical BuildingW612B18 Mayam - 7:30pm
20 May 133Glyn Davis BuildingJapanese Room18 May8 - 10am
20 May 248Peter Doherty InstituteMain Lab West
level 8 
18 May9am - 6pm
20 May 290Melbourne ConnectManhari Room
Level 7
18 may12:30 - 3:45pm
20 May 133Glyn Davis BuildingJapanese Room18 May8 - 9am
20 May 148Arts WestGround Floor Self Study Area16 May11am - 1:15pm

2:15 - 3:30pm 
20 MayARCH20004 Digital Design133Glyn Davis Building21516 May4:15 - 6:15pm
20 MayLAWS50026 Obligations106Melbourne Law School10417 May2:15 - 4:15pm
20 MayLAWS50025 Torts106Melbourne law School10618 May11am  -  1pm
20 MayBIOM10001 Discovering biomedicine220780 Elizabeth Street10216 May12 - 2pm
20 MayLAWS70245 Avoid and Manage Construction Disputes106Melbourne Law School63017 May9am - 4pm
20 MayHPSC20020 God and the Natural Sciences148AArts West, North Wing15516 May1:15 - 2:15pm
20 MayHPSC20020 God and the Natural Sciences139Babel10616 May10 - 11am
20 May 26611 Barry StreetLevel 318 May9am - 5pm
20 May 190Melbourne ConnectTelstra Creator Space19 May5:30 - 6:10pm
20 May 181Medical BuildingRoom W512
Level 5 West Labs
17 May9am - 7pm
19 May 130Union HouseFlu Vaccination Room18 May11:30 - 11:45am
19 MayFoundations for Clinical Practice181Medical BuildingE309
N209
N208
17 May11:30am - 5:30pm
19 MayGDE30002 Branding882Southbank The GuildGM0117 May2:15 - 4:15pm
19 MayOPTO90023 Applied Clinical Training181Medical BuildingN817, Rand Theatre18 May1:15 - 2:15pm
19 MayOPTO90026 Clinical Optometry Practice110The Spot501518 May9:30 - 11am
19 MayHIST10016 Europe: Black Death to New Worlds148AArts West, North Wing26116 May2:15 - 5:15pm
19 MayHIST30006 The Renaissance in Italy148AArts West, North Wing25516 May10am - 12pm
19 May VETS90132 Veterinary Professional Practice418Werribee Learning and  Teaching Building103
106 - 109
119
330
18 May9:30am - 8:30pm
19 MayGEOL20002 Earth Structure, Geophysics, Geodynamics200McCoy Building20217 May2:15 - 4:15pm
19 MayGEOL20002 Earth Structure, Geophysics, Geodynamics200McCoy Building20117 May10am - 12pm
19 MayPHYC20012 Quantum and Thermal Physics192David Caro Building20116 May2:15 - 3:15pm
19 MayANCW20015 Classical Mythology148AArts West, North Wing46116 May12 - 2pm
19 May 191John MedleyX35918 May1 - 4pm
19 May 148AArts West, West WingLevel 318 May10am - 1pm
19 May 163Walter Boas40917 May
18 May
9:15am - 4:45pm
19 May 260200 Berkeley Street202.0518 May8am - 4:45pm
19 May 379207 - 221 Bouverie StreetLevel 318 May8a, - 4pm
19 May 162Student Pavillion41617 May1 - 1:45pm
19 MayCOMP30027 Machine Learning149Old Arts15617 May6:15 - 7:15pm
19 MayINFO20003 Database Systems175Infrastructure Engineering Block BB31318 May10 - 11am
19 MayINFO20003 Database Systems175Infrastructure Engineering Block BB31317 May3:15 - 4:15pm
19 MayCOMP10001 Foundations of Computing133Glyn Davis BuildingB11716 May1 - 2pm
19 MayMAT10005 Calculus 1160Peter Hall BuildingB11716 May10am - 11am
19 MayCOMP10002 Foundations of Algorithms379207 - 221 Bouverie StreetB11418 May5:15 - 7:15pm
19 MayABPL90169 Design Thesis133Glyn Davis Building14217 May12 - 3pm
19 MayCLAS10006 Latin 1149Old Arts20418 May10 - 11am
19 MayCLAS10006 Latin 1139Babel30318 May2:15 - 3:15pm
19 MayLING20005 Phonetics191John MedleyEG6318 May10 - 11am
19 May 192David CaroLevel 316 May10:30am - 6pm
19 May 863Southbank The HubG04
131
CG06
18 May11am - 12pm
19 May 872Southbank Grant Street TheatreLionel's Cafe18 May12 - 1pm
19 May 133 Glyn Davis BuildingStudy Area17 May1 - 6pm
19 May 162Student Pavilion 17 May10 - 11am
19 May 104Alan Gilbert BuildingLevel 617 May9 - 10am
19 May 384University Digitisation CentreLevel 116 May
17 May
8am - 4:30pm
19 May 278100 Leicester StreetLevel 416 May11am  - 4pm
19 May 133Glyn Davis buildingLevel 416 May9am - 5pm
19 May 348Melbourne Dental Clinic162, Ortho Clinic16 May10:45am - 1:55pm
19 May 384University Digitisation CentreLevel 117 May9:30am - 4:45pm
19 MayMAST10005 Calculus 1160Peter Hall BuildingG0113 May10 - 11am
19 May 158Sidney Myer Asia CentreCarrillo Ganter Theatre18 May6 - 7:30pm
19 May 104Alan Gilbert BuildingBaretto Espresso18 May10 - 10:15pm
19 May 130Union HouseG6518 May11:15 - 11:30am
19 May 220780 Elizabeth StreetLevel 2
Level 3
18 May9am - 5pm
19 May 148AArts West, North WingGround Study Space16 May12 - 3pm
19 May 177Baillieu LibraryB2817 May10 - 11am
19 MayPHYC10003 Physics 1192David Caro BuildingP30116 May2 - 4:30pm
19 MayUNIB10006 Critical Thinking With Data160Peter Hall Building21517 May10 - 11am
19 MayCMCE10001 Sustainable Commerce110The Spot201317 May9 - 10am
19 MayACCT90041 Fundamentals in Accounting110The Spot601517 May2:15 - 4:14pm
19 MayVETS90142 Dogs and Cats A418Werribee Learning and Teaching Building13013 May10am - 1pm
19 MayMAST10007 Linear Algebra160Peter Hall BuildingG0117 May11am - 12pm
19 MayMAST10007 Linear Algebra192David Caro Building20317 May10 - 11am
19 MayHIST10016 Europe: From Black Death to New Worlds148AArts West, North Wing26116 May3:15 - 4:15pm
19 MayITAL30015 Italian 7149Old Arts20516 May3:15 - 5:15pm
19 MaySPAN20002 Spanish 3191John MedleyW20116 May10:30am - 12pm
18 May   181 Medical Building E613 17 May 2 - 5pm
18 May   181 Medical Building W238, Reception 16 May 10am - 12pm
18 May   181 Medical Building E701 17 May 9 - 11am

12 - 2pm 
18 May   181 Medical Building E701 16 May 9 - 10am

1 - 5pm
18 May   246 Melbourne Audiology and Speech Pathology G17 17 May 2 - 4pm
18 May   246 Melbourne Audiology and Speech Pathology G15 17 May 8:30am - 12pm
18 May Graduation Ceremony   Royal Exhibition Building Main Event
Robing Room
16 May 10:15am - 1:30pm
18 May   181 Medical Building W603 17 May 3 - 5pm
18 May   181 Medical Building W514 17 May 11:30am - 12pm
18 May   181 Medical Building Level 7 East 17 May 2 - 3pm
18 May   181 Medical Building N533 17 May 9am - 2pm
18 May   181 Medical Building N533 16 May 9am - 5pm
18 May   290 Melbourne Connect Level 8, South Side 16 May 12 - 3:30pm
18 May   106 Melbourne Law School Study Area, South West Corner 16 May 3:45 - 4:15pm
18 May   880 Ian Potter Southbank Centre 810 16 May 5:15 - 6:15pm
18 May   880 Ian Potter Southbank Centre 410 16 May 2:15 - 4:15pm
18 May   880 Ian Potter Southbank Centre 313 16 May 4:15 - 5:15pm
18 May PHTY90117 Integrated Professional Practice A 260 200 Berkeley Street 201, Prac Room 1 16 May 8:30am - 12pm
18 May SCIE10005 Today's Science, Tomorrow's World 192 David Caro Building Podium 206 16 May 1:15 - 3:15pm
18 May ECON10004 Introductory Microeconomics 110 The Spot 3013 13 May 11am - 12pm
18 May ACCT10001 Accounting, Reports and Analysis 110 The Spot 5014 13 May 12 - 1:30pm
18 May ANCW10001 Ancient Egypt and Mesopotamia 148A Arts West, North Wing 255 17 Ma7 3:15 - 4:15pm
18 May ANCW10001 Ancient Egypt and Mesopotamia 148A Arts West, North Wing 153, Forum Theatre 17 May 10 - 11am
18 May LAWS50025 Torts 106 Melbourne Law School 108 16 May 4:15 - 6:15pm
18 May PHIL10002 Philosophy: The Big Questions 139 Babel 119 16 May 3:15 - 4:15pm
18 May OPTO90024 Preclinical Optometry 260 200 Berkeley Street  127, Optometry Preclinic Lab 16 May 10:30am - 12:30pm
18 May OPTO90027 Integrated Ophthalmic Sciences 181 Medical Building W312, ESJ King Theatre 16 May 10am - 1pm

2:15 - 4:15pm 
18 May CRIM10001 Crime, Criminology and Critique 148A Arts West, North Wing 461 16 May 9 - 10am
18 May GDES30002 Branding 882 Southbank The Guild GM01, Guild Design Studio 1 17 May 2:15 - 5:15pm
18 May FINA30022 Space Studio 890 Southbank Elisabeth Murdoch Building 321 Tutorial Room 3 17 May 9am - 12pm
18 May MAST10007 Linear Algebra 160 Peter Hall Building G09 17 May 1 - 2pm
18 May ECON20002 Intermediate Microeconomics 105 FBE 219 17 May 11am - 12pm
18 May LAWS50025 Torts 106 Melbourne Law School 104 17 May 9 - 11am
18 May PATH30002 Techniques for Investigation of Disease 248 Peter Doherty Institute GM027 13 May 1:30 - 5pm
18 May CHIN100017 Chinese 5 158 Sidney Myer Asia CEntre G02 16 May 11am - 1pm
18 May MULT10011 Introduction to live, Earth and the Universe 192 Physics South L108, Laby Theatre 13 Ma 1 - 2pm
18 May BIOL10009 Biology: Life's Machinery 115 Redmond Barry 307, Biology Lab 13 May 10am - 1pm
18 May CRIM10001 Crime, Criminology and Critique 191 John Medley EG62 13 May 11am - 12pm
18 May MKTG10001 Principals of Marketing 110 The Spot 2018 13 May 10 - 11am
18 May ARTS10002 Arts Discovery 148A Arts West, North Wing 453 16 May 11am - 1pm
18 May COMP20007 Design of Algorithms 193 Electrical and Electronic Engineering 124 13 May 3:15 - 5:15pm
18 May COMP20007 Design of Algorithms 170 Engineering B313 13 May 12 - 2pm
18 May DNCE10029 Body Knowledges: Dance Science 864 Southbank Performing Arts,  St Kilda Road 202 16 May 8:30 - 9:15am
18 May ARTS10002 Arts Discovery 148A Arts West, North Wing 356 16 May 4:15 - 6:15pm
18 May GENE20001 Foundations of Genetics and Genomics 147 Biosciences 4 4-105 17 May 11am - 12pm
18 May BCMB30010 Advanced Techniques in Molecular Science 125 Western Edge Biosciences (WEBS) 204 16 May 12 - 5pm
18 May   106 Melbourne Law School Law Library (LRC) 17 May 1:30 - 3:30pm
18 May   106 Melbourne Law School Quiet Study Space 17 may 11:30am - 1:30pm
18 May   181 Medical Building Level 6
West Wing
17 May 6am - 6:30pm
18 May   348 Melbourne Dental Clinic 4 16 May 9am - 5pm
18 May MULT10011 Introduction to Life, Earth and the Universe 192 Physics South L108, Laby Theatre 13 May 1 - 2pm
18 May BIOL10009 Biology: Life's Machinery 115 Redmond Barry 307, Biology Lab 13 May 10am - 1pm
18 May   148A Arts West, North Wing Ground Floor 16 May 3:30 - 5:30pm
18 May   177 Baillieu Library   16 May 1 - 3:30pm
17 May COMP30023 Computer Systems 379 207 - 221 Bouverie Street B117 13 May 5:15 - 6:15pm
17 May COMP30023 Computer Systems 104 Alan Gilbert Building 102 13 May 4:15 - 5:15pm
17 May ARCH20004 Digital Design 133 Glyn Davis Building 138 16 May 10am - 12pm
17 May   384 University Digitisation Centre Level 1 11 May 8:45am - 3pm
17 May ANCW30011 Underworld and Afterlife 149 Old Arts 257 16 May 9 - 11am
17 May SPAN30016 Spanish 7 148A Arts West, North Wing 456 11 May 3:15 - 4:45pm
17 May HPSC Science and Society 191 John Medley Building WG03 12 May 3:15 - 4:15pm
17 May EVSC10001 The Global Environment 200 McCoy Building 201 16 May 2:15 - 3:15pm
17 May COMP30024 Artificial Intelligence 104 Alan Gilbert Building 123 16 May 3:15 - 4:15pm
17 May COMP30024 Artificial Intelligence 149 Old Arts 152 16 May 11am - 12pm
17 May MAST90136 Algebraic Number Theory 160 Peter Hall Building G03 16 May 10am - 1pm
17 May MAST90023 Algebraic Topology 160 Peter Hall Building G03 16 May 9 - 10am
 17 May GENE20001 Foundations of Genetics and Genomics 147 Biosciences 4 4-105 13 May 11am - 12pm
17 May PATH30002 Techniques for Investigation of Disease 248 Peter Doherty Institute GM027 13 May 1:30 - 5pm
17 May   166 Old Metallurgy Study Space 13 May 1:30 - 3:10pm
17 May   104 Alan Gilbert Building Ground Floor Study Space 16 May 1:30 - 3pm
17 May   125 Western Edge Biosciences (WEBS) Axel Coffee Roasters 16 May 12:45 - 1:15pm
17 May   130 Union House Food Court 16 May 12 - 2:30pm
17 May   152 Raymond Priestly Building Level 6 Open Plan Area 16 May 9am - 12pm
17 May   101 Beaurepaire Centre High Performance Room 13 May 7:15 - 8:20am
17 May   144 Kenneth Myer Building Ian Potter Auditorium 13 May 10:30am - 12:30pm
17 May   181 Medical Building Wright  Theatre
L5 Office Space
Ryan Room
13 May 8:45am - 4:35pm
17 May   134 Elisabeth Murdoch 1.12 11 May 10am - 4:30pm
17 May   133 Glyn Davis Building Basement Level Library 16 May 9:10am - 1pm
17 May   162 Student Pavilion Roll'd 11 May 2 - 4pm
17 May   110 The Spot Student Lounge 11 May 11am  - 12:30pm
17 May   148A Arts West, North Wing Level 2 Study Area 16 May 9 - 10:40am
17 May BIOL10009 Biology: Life's Machinery 115 Redmond Barry Building 307 12 May 10am - 12pm
17 May MAST10007 Linear Algebra 192 David Caro Building 202 11 May 1 - 2pm
17 May ABPL10005 Understanding the Built Environment 133 Glyn Davis Building 138 11 May 1 - 2pm
17 May POLS90023 International Governance and LAw 148A Arts West, North Wing 253 16 May 11am - 1pm
17 May MUSI10207 Medieval and Renaissance Ensemble 1 141 Conservatorium of Music 801 11 May 110am - 1pm
16 May MAST10005 Calculus 1 192 David Caro Building Podium 203 11 May 11am - 12pm
16 May PHYC10003 Physics 1 192 David Caro Building Podium 205 11 May 2:15 - 3:15pm
16 May   106 Melbourne Law School Level 10 11 May 1 - 6pm
16 May   266 11 Barry Street Level 2 11 May 10:30am - 1pm
16 May   880 Ian Potter Southbank Centre 831 15 May 9 - 9:30am
16 May   880 Ian Potter Southbank Centre G12, Kenneth Myer Auditorium 14 May 10 - 11am
16 May   880 Ian Potter Southbank Centre 831
821
13 May 10:30 - 11:30am

12 - 4pm 
16 May MAST10005 Calculus 1 104 Alan Gilbert Building G18 12 May 1 - 2pm
16 May ELEN20006 Digital Systems 193 Electrical and Electronic Engineering 106 13 May 2:15 - 3:15pm
16 May MAST20009 Vector Calculus 160 Peter Hall Building G01 13 May 12 - 1pm
16 May ENGR20005 Numerical Methods in Engineering 173 Old Engineering ESD6 13 May 1 - 3:15pm
16 May Graduation Ceremony   Royal Exhibition Building Main Event
Robing Room
15 May 3pm
16 May LING20005 Phonetics 158 Sidney Myer Asia Centre G09 11 May 12 - 1pm
16 May PSYC20008 Developmental Psychology 115 Redmond Barry Building 616 11 May 10:30am - 12pm
16 May VETS90122 Intro to the Veterinary Profession 418 Werribee Learning and Teaching Building 106 13 May 9am - 1pm
16 May   401 Nancy Millis Building 110 11 May
12 May
9am - 6pm
16 May   418 Werribee Learning and Teaching Building Mr Ed Cafe 13 May 1 - 2pm
16 May   266 11 Barry Street Level 1
Level 3
11 May 8am - 4pm
16 May   104 Alan Gilbert Building Level 5 13 May 9am - 4:30pm
16 May   290 Melbourne Connect M01
M02
12 May 9am - 4:30pm
16 May   104 Alan Gilbert Building Level 5
561
13 May 9am - 5pm
16 May   199 757 Swanston Street Ground Floor, The Bunker, 2.04 12 May 9am - 5pm
15 May   863 Southbank Library Rear Foyer
Printing Area
Level 1
13 May 3 - 4pm
15 May   862 Music 104 13 May 5 - 7pm
15 May   862 Music 203 13 May 2 - 3pm
15 May   862 Music  406 13 May 11:30am - 2pm
15 May   266 11 Barry Street Level 2, Assurance Team Area 12 May 8:30am - 5:30pm
15 May   104 Alan Gilbert Building Level 4
104
13 May 9am - 5:15pm
15 May   379 207 -221 Bouverie Street 513C 12 May
11 May
9am - 5pm
15 May   181 Medical Building Museum of Anatomy and Pathology 12 May 10 - 10:45am
15 May   133 Glyn Davis Building Study Space, Level 2 12 May 11:30am - 1pm
15 May   106 Melbourne Law School Woodward Conference Centre 11 May 1 - 6:30pm
15 May   266 11 Barry Street Workstation 321.01 14 May 9:30am - 5:30pm
15 May   266 11 Barry Street Workstation 248.05 13 May 10am - 1pm
15 May   608 Centre for Medical Research Healthy Aging Project Tutorial Room 12 May 9am - 1:15pm
15 May   266 11 Barry Street Workstation 295.03 12 May 9am - 1:15pm
15 May   248 Peter Doherty Institute Level 4 DOID Lab 13 May 8:30am - 4:30pm
15 May   248 Peter Doherty Institute Level 2 VIDRL Lab 14 May 8:30am - 11:30am
15 May   266 11 Barry Street Level 2 11 May 8:30am - 1pm
15 May PHIL30053  Philosophy of Language 148A Arts West, North Wing 156 12 May 1 - 3pm
15 May INDO3006 Indonesian Literature and Film 149 Old Arts 254 12 May 4:15 - 6:15pm
15 May INDO30026 Indonesia in the World 149 Old Arts 204 12 May 10am - 11:30am
15 May ANAT30007 Human Locomotor Systems 148B Arts West B101, Kathleen Fitzpatrick Theatre 13 May 8 - 9am
15 May ENGL20031 Literature, Adaptation and Media 139 Babel Building 204 12 May 3:15 - 4:15pm
15 May POLS20026 Politics and Media 149 Old Arts 103 12 May 12 - 1pm
15 May MULT20003 Critical Analytical Skills 148A Arts West, North Wing 555 11 May 3 - 4:30pm
15 May VETS90141 Veterinary Professional Practice 3 418 Werribee Learning and Teaching Building 130, Surgery Teaching 12 May 10am - 1pm
15 May CRIM10001 Crime, Criminology and Critique 139 Babel Building 119 12 May 1:15 - 2:15pm
15 May GEOG10001 Famine: The Geography of Scarcity 115 Redmond Barry 718 12 May 12 - 1pm
15 May ANSC3004 Applied Animal Reproduction and Genetics 125 Western Edge Biosciences (WEBS) 127, Dry Lab 13 May 2:15 - 4:15pm
15 May UNIB10009 Food for a Healthy Planet 142 Faculty of Veterinary and Agricultural Sciences G51, Kimpton Room 13 May 10 - 11am
14 May GENE30002 Genes: Organisation and Function 147 Biosciences 4 G003, Agar Theatre 13 May 10 - 11am
14 May GENE30002 Genes: Organisation and Function 155 Old Geology B25, Theatre 2 13 May 12 - 1pm
14 May INFO20003 Database Systems 175 Engineering Block B 313 12 May 10 - 11am
14 May SWEN20003 Object Oriented Software Development 279 207 - 221 Bouverie Street B132 13 May 11am - 1pm
14 May SWEN20003 Object Oriented Software Development 193 Electrical Engineering 121 11 May 10am - 12pm
14 May COMP20007 Design of Algorithms 148B Arts West, West Wing B101, Kathleen Fitzpatrick 12 May 11am - 12pm
14 May MAST20004 Probability 115 Redmond Barry Building 101, Lyle Theatre 11 May 9 - 10am
14 May PHTY90112 Sports and manual Therapy 260 200 Berkley 5 11 May 9am - 12:45pm
14 May GEOM20013 Applications of GIS 193 Electrical Engineering Building 123 11 May 2:15 - 4:15pm
14 May   184 Old Microbiology Level 3 13 May 9am - 5pm
14 May   184 Old Microbiology Woodruff Theatre 12 May 10 - 11am
14 May   184 Old Microbiology Level 3 12 May 9am - 5pm
14 May   290 Science Gallery B1103
B1105
G109
13 May 11 - 11:20am
14 May   150 Old Quad NG01
NG06
13 May 10 - 11am
14 May   290 Science Gallery B1103
B1105
G109
13 May 9:30 - 9:45am
14 May   133 Glyn Davis Building Level 2 13 May 10 - 11am
14 May   133 Glyn Davis Building Architecture, Building and Planning Library 12 May 9 - 10am
14 May   177 Baillieu Library Level 1 12 May 9 - 10am
13 May CRIM30006 Crime and Culture 158 Sidney Myer Asia Centre 114 11 May 10 - 11am
13 May   278 Melbourne Graduate School of Education Main Floor Office Space 12 May 11:30am - 12:30pm
13 May   177 Baillieu Library Level 2 12 May 12 - 4pm
13 May PHTY90112 Sports and Manual Therapy 260 200 Berkley Street 203, Practical Room 3 11 May 1 - 5pm
13 May VETS90144 Horses A 418 Werribee Learning and Teaching Building

Horse Yards 
103 12 May 10am - 12:30pm
13 May LAWS50024 Principals of Public Law 106 Melbourne Law School 106 11 May 4:15 - 6:15pm
13 May ACCT20001 Cost Management 110 The Spot 4024 11 May 12 - 1:30pm
13 May MAST10006 Calculus 2 149 Old Arts 122, Public Lecture Theatre 11 May 2:15 - 3:15pm
13 May MAST10006 Calculus 2 160 Peter Hall Building G10 11 May 1 - 2pm
13 May   199 Stop 1 418 11 May
12 May
11am - 5pm
13 May   879 Performing Arts, Dodds Street 133
135
12 May 10am - 5pm
13 May   880 Ian Potter Southbank Centre Level 3 12 May 6:45 - 8:15am
13 May   418 Werribee Learning and Teaching Building Level 1 12 May 7:50 - 9:50am
13 May   181 Medical Building Foyer
Level 3
11 May 2 - 2:30pm
13 May   165 Chemical Engineering Building 1 216 11 May   9 - 5pm
13 May   154 Chemistry East Wing 207 11 May 2:30 - 3:30pm
12 May BCMB20005 Techniques in Molecular Science 125 Western Edge Biosciences (WEBS) 204 Wet Lab 11 May 2:15 - 5:15pm
12 May   379 Melbourne School of Population and Global Health 543 11 May 8:45am - 5pm
12 May GEOM20013 Applications of GIS 193 Electrical and Electronic Engineering Building 123 11 May 2:30 - 4:20pm

Health advice and support

The University urges any members of our community who are experiencing any symptoms of COVID-19, however mild, to seek advice and get tested. Symptoms include fever, chills or sweats, cough, sore throat, shortness of breath, runny nose, and loss or change in sense of taste or smell.

Please follow the latest Department of Health advice, call the dedicated hotlines on 1800 675 398 (Victoria) or 1800 020 080 (national), OR call your GP and follow their advice.

Please also contact the University’s Public Health Network for advice and support if you test positive for COVID-19, have visited an exposure site (on campus or public), are a contact of someone with COVID-19, experience any symptoms and are getting tested for COVID-19.

You must fulfil the current requirements of the Victorian Government checklists for COVID contacts or cases and any University requirements before returning to campus.

Further advice and support